סיורים לימודיים על ההיסטוריה של העיר חיפה

יש מושג הולך ונפוץ בעולם, שנקרא חנונים של היסטוריה "History Geek”, המושג מסמל קבוצה של אנשים חובבי היסטוריה ומידע בתחום היסטורי מסוים.

ללימוד ההיסטוריה חשיבות מעבר לידיעה לא שימושית של העבר.

חנוני ההיסטוריה, הם אנשים אוהבי היסטוריה, שאוהבים לקרוא על ההיסטוריה ולהחיות אותה. מדוע חשוב ללמוד על ההיסטוריה? כדי ללמוד מטעויות העבר, וגם מלקחי העבר, ולבנות עתיד טוב יותר.

איני היסטוריון, להבדיל מחוקר שעבודתו המרכזית היא לנבוש בהיסטוריה של תחחום או אירוע או מקום מסוים ולכתוב עליו מאמרים נרחבים, אני מבין האנשים שמחפשים לקרוא ולנבוש במידע הזה שמכינים ההיסטוריונים עבור העם. המומחים יוכלו לספר לכם בפרטי פרטים מה אירע כאן ושם, אני יכול לספר לכם הרבה פרטים על מספר אירועים שהתרחשו ברחבי העיר חיפה, סיפורים חמודים, נחמדים, מצחיקים, וקצת פחות מצחיקים, סיפורים מההיסטוריה, ועל ההשלכות להווה, וטעימה לעתיד.

היסטוריה אלטרנטיבית

אומרים שהיסטוריה מסופרת על ידי המנצחים, ובאופן כזה חלק מההיסטוריה נעלם או מועלם מהכתבים של המיינסטרים.

בהיסטוריה אלטרנטיבית אנו עוסקים בכתבים ובהיסטוריה המילולית של אנשי המקום, היסטוריה שלא מקבלת ביטוי בספרי ההיסטוריה.

בסכסוך הישראלי הפלסטיני, חיפה שיחקה תפקיד חשוב, וגם היא חוותה אירועים רבי השפעה. אשר זכורים למקומיים, אך לא קיבלו את המעמד המגיע להם בדפי ההיסטוריה הלאומית הישראלית או הפלסטינית.

דווקא משום ששוב אין משמעות אחת ברורה להיסטוריה ועל כל סיפור שנציע ניתן להציע סיפורים אלטרנטיביים, דווקא משום הקושי בהכרת עולם או חברה השונים משלנו מקצוע ההיסטוריה הוא מחנך מובהק לחשיבה ביקורתית, להעמדת שאלות אודות הנחות היסוד ותפיסות מקובלות" – פרופסור מיכאל הד

"חיפה שלא הכרתם"

אתם מכירים את ההרגשה, של בניין ישן שעומד לבד מוזנח, ותוהים לעצמכם, מה היה כאן? מה הבניין הזה?

חיפה של לפני 1948 שונה מאוד מחיפה של היום. אנחנו ננבוש יחדיו בהיסטוריה של חיפה, נדבר על החיים בחיפה לפני הנכבה / מלחמת העצמאות.

בסיור בחיפה שלא הכרתם, נעבור במקומות ונעצור במוקדים שמספרים את סיפורה של חיפה, אשר היו בעלי חשיבות גדולה בעבר, אך כיום נמצאים כשרידים עומדים על תלם, ולא מוזכרים בסיורים שנערכים לתיירים.

החל מיסודה של חיפה בשנת 1751 או 1752 (הויכוח עודנו נמשך), עבור בהתפתחות העיר, מכפר דייגים קטן בצד המערבי של חיפה, לעיר נמל מוגנת בהנהגתו של דאהר אלעומר אלזידאני – שליט הגליל במאה ה-18, המצור על עכו והקמפיין של נפוליאון בונפארט והשפעתו על פיתוחה של חיפה, דרך המנדט הבריטי ונפילת האימפריה העותמאנית, פיתוח הנמל, והתפתחותה של העיר האדומה, הנכבה ומלחמת העצמאות, ועד חיפה של ימינו.

חיפה מלאה מוקדים בעלי חשיבות היסטורית, אך בחיפה של לפני 48, נתרכז בעיר התחתית, העיר חיפה, או חיפה של דאהר אלעומר!

אתם באים לסיור?